A PPKE BTK TDK konferenciáján 80 dolgozat szerepelt
Hírek
A Vidéktörténeti Témacsoport idén ünnepelte megalakulásának tizedik évfordulóját a Vidéktörténeteink tíz év tükrében című konferenciával, amelyet 2024. december 4–5-én rendeztek meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán.
2024-ben lett volna 80 éves Kathleen E. Dubs (1944–2011) egyetemi tanár, középkor-kutató és irodalomtörténész, aki másfél évtizeden át volt egyetemünk oktatója, az Angol-Amerikai Intézet meghatározó személyisége. A PPKE BTK az ő emléke előtt tisztelgett azzal az egynapos konferenciával, melyet 2024. november 29-én rendeztünk a Sophianumban, egyben kapcsolódva a Magyar Tudomány Ünnepe eseménysorozathoz is.
November 26-án rendezték meg a Pázmány BTK-n a Boszporusz kutatócsoport Törökország: híd vagy geopolitikai aktor? című konferenciáját. A kutatócsoport félévente megrendezésre kerülő eseménye immár az ötödik volt a sorban, a korábbi konferenciák (a Mediterráneum, Irak, Izrael, Irán) után ezúttal Törökország állt az eladások középpontjában.
Folytatódott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Elméleti Nyelvészet Tanszékének és Magyar Nyelvészeti Tanszékének 15 éves múltra visszatekintő Nyelvelmélet és nyelvleírás című konferenciasorozata.
A Fraknói-centenárium központi megemlékezését 2024. november 19-én, Fraknói Vilmos halála 100. évfordulójának vigiliáján tartotta meg a nevét viselő Kutatócsoport és a Nemzeti Örökség Intézete. Ennek keretében délután kettőkor kezdődött az arbei címzetes püspök, nagyváradi kanonok és szekszárdi majd szentjobbi apát, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, később másodelnöke felújított sírjának felavatása a Fiumei úti sírkertben.
2024. november 15-én, az esztergomi Iohanneum adott otthont a Változások a pedagógiában – a pedagógia változása VI. című nagyszabású konferenciának, amelyet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Vitéz János Tanárképző Központja szervezett. Az esemény célja a neveléstudomány és a pedagógusképzés aktuális kihívásainak és lehetőségeinek bemutatása volt.
2024. november 15-én a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar és a Martin Opitz Kiadó közös rendezvényen mutatták be Kőszeghy Miklós legújabb könyvét, melynek címe Jeruzsálem. Egy rejtőzködő város története.
Az egyiptomi piramisok a nyomába sem érhetnek egy gazdag magyar honfoglalás kori sír feltárásának – vallja a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Magyar Őstörténeti és Honfoglalás Kori Régészeti Tanszékének vezetője, Türk Attila régész. A szakember fáradhatatlanul kutatja a magyarság eredetének régészeti és bioarcheológiai hátterét, a honfoglalás kori régészeti hagyatékot. Mindeközben pedig olyan színvonalú képzést biztosít munkatársaival a tanszéken, hogy végzőseikért gyakorta kapkodnak a legrangosabb magyarországi múzeumok, régészeti-szakmai műhelyek.